Nick Twisp

Mládí v hajzlu 1 – Mladík v odboji

Představení knihy

Přední strana knihy Mládí v hajzlu, 1. dílDeník Nicka Twispa bývá přirovnáván k Salingerovi a Fieldingovi a sklidil uznání a potlesk už při svém prvním vydání. Trilogie (původně měl rukopis 1100 stran) o dospívání „ďábelsky inteligentního”, předčasně vyspělého čtrnáctiletého kluka z Oaklandu je podmanivé čtení. Nemilosrdně otevřený humor je rafinovaně založen na kontrastu dětské naivity a stereotypního světa dospělých.
Všechny Nickovy vynalézavé a dobrodružné eskapády a intriky směřují zdánlivě pouze jedinému cíli: Zbavit se potupného panictví a získat ženu svého srdce, krásnou a talentovanou Sheeni, jedinou „intelektuálku” v Ukiahu. Když se jeho rodina rozpadne, město hoří a všechny výpadovky blokuje policie, musí se tento rebelující teenager vyrovnat s ekonomickým strádáním, bezdomovectvím, „gulagem školství”, soutěživým otcem a počínající plešatostí. V průběhu toho všeho se neustále snaží přelstít „afektovaného debila” Trenta Prestona, svého soka v lásce. Paradoxně na této cestě nachází především obecnou radost ze života a soucit – obojí velmi nakažlivé!
Až budete číst tento velký komický epos -náctileté úzkosti, buďte připraveni smát se nahlas. Doporučujeme všem, kteří někdy přežili dospívání.


Oficiální text vydavatelství Jota.

Ukázky

1. ukázka

Další perfektní kalifornský svítání: chladný vánek s vůní tmavé trávy a eukalyptů, krystalický sluneční svit, bledý měsíc otálející na modravé ranní obloze, zpět ptáků, vzdálený štěkot psů. Ideální ráno na povalování se v betli, dumání o životě a líné protahování péra. Svou nahotu jsem přikryl koupacím pláštěm, pracně se vychcal přes erekci v rozpuku (bože to trvalo), vypucoval si tesáky a po špičkách se vykradl z našeho přívěsu.

Kromě štěbetajících ptáků ve větvoví byl celej kemp naprosto tichej. Když jsem se blížil k dámským sprchám, uslyšel sem zevnitř tekoucí vodu a mým uším to znělo jako rajská hudba. Předstíral jsem, že jdu do pánskýho vchodu, ale pak sem kalupem přeběhl za roh a vstoupil do zakázaných dvěří.

K mýmu velkýmu překvapení měly dámské sprchy mezistěny a zavírací dveře. Sheeni se moudře rozhodla pro tu poslední kukaň v řadě. Kráčel jsem oblaky páry, jež se valily přes oprejskanou zelenou překližku, koupací plášť mi vpředu trčel jako příď římského korábu. Jedním vláčným elegantním pohybem sem si ho svíkl, pověsil na věšák, skopl z nohou sandály, otevřel dveře do sprchy a vstoupil do kouřící vodní tříště.

Sheeni překvapeně vzhlédla. Povislé prsy! Propadlá kůže! Trojúhelník šedin pod svraskaným břichem! Vrásky! Byla to paní Clarkelsonová!

„Promiňte!“ koktal sem. Zaječela a praštila mě do očí mýdlem. Oslepeně sem ustupoval a na tom mýdle mi podjely nohy. Upadl sem a strhl tu nahou stařenu na sebe. Snažila se nahmatat něco, co by jí pomohlo vstát. Nahmatala však mýho buřta a začala ječet: „Znásilnění! Znásilnění!“ Byl sem připíchnutej k betonový podlaze, horká voda mi chvejstala přímo do vobličeje, bojoval sem o vzduch, ale polykal samou vodu. Paní Clarkelsonová mi začala pěstičkama mydlit koule. Úpěl sem a snažil se zamezit tělesnýmu konktaktu s tímto prastarým masem. Pak se dveře rozvalily dokořán, objevila se ruka a vytáhla mě. Byla to Sheeni.

2. ukázka

„Určitě,“ odpověděl sem „vždyť to tu píšou. Většina žen s oblibou provozuje orální sex, jakmile překonají pocit hnusu a impulz ke zvracení.“

Levák si rozepnul poklopec. „Nechceš to zkusit?“ zeptal se málem stydlivě.

„Asi bysme měli,“ řek sem věcně. „Jen tak, abysme věděli, jak to těm holkám může chutnat.“

Zkusil sem to jako první. Až na vodpornej puch Levákova rozkroku bylo jeho péro kupodivu bez chuti – akorát na špičce bylo trošinku slaný. Bylo to trochu jako cucat obrovskej, poněkud zahnutej palec bez nehtů. Zjistil sem, že sem schopnej vzít do huby asi tři čtvrtiny toho teplýho klacku, než sem se začal dávit. Levák spokojeně vzdychal, když sem jazykem rejdil po nejcitlivějších místech. Naštěstí mě těsně před tím, než skončil, odtáhl a dojel se rukou.

Pak, zrovna když se Levák pustil do mě, vstoupila do místnosti máma se dvěma čokoládovejma zákuskama na podnose. Zavřeštěla, Levák prudce vylít, já sem se zapl. Fííí. Jeden ze zákusků zasvištěl kolem mýho levýho ucha a rozplácl se vo zeď. Druhej přistál Levákovi na hlavě.

„Úchyláci!“ ječela máma. „Vy vodporný hnusný úchyláci!“

Vyděšenej a čokoládou zaslepenej Levák vystřelil směrem ke dveřím a vrazil do mámy. Divoce ho odstrčila a vrhla se k posteli. Z očí ji koukala vražda. Zaujal sem obrannej postoj týranýho dítěte (kolena k hrudi a pažemi sem si kryl hlavu), máma popadla nejbližší předmět (těžkej svazek o milování pro pokročilé) a začala mě tlouct hlava nehlava.

TOPlist