Nick Twisp

Podobné knihy

Obsah a porovnání s Mládí v Hajzlu se stále připravuje. Zatím si můžete udělat představu o tom, které knihy jsou si něčím podobné s Mládí v Hajzlu .
Pokud víte o dalších knihách, pošlete mi tip! Rovněž budu moc rád, když se mi ozvou "odborníci" na některý z níže uvedených titulů a něco k němu napíší (obsah, porovnání, dodatečné [odkazy, download, …])

Asquithová, Ros – Průvodce puberťáků usoužených láskou

K této knize zatím nebylo nic připsáno. Pokud máte zájem tak učinit, pište na Hondrej@gmail.com

Pelc, Jan – … a bude hůř

Obsah

Tato snad nejznámější kniha Jana Pelce je skutečnou raritou (alespoň já nic odvážnějšího ve vodách českých nečetl). Autorovi se mistrně povedl popis totalitního Československa. Spousta mladých lidí o této neveselé éře ví žalostně málo, a troufám si tvrdit, že hrubý nástin, jak to u nás probíhalo, jim poskytne právě tato kniha
Dále knize nelze upřít kontroverznost. Počínaje bitkami syn&otec a konče sexem s vlastní sestrou.
Víc Vám už nebudu říkat, máte-li na to chuť, přečtěte si (je ale možné, že pro mladší kniha bude o ničem, jelikož jim pojmy jako ajsnboňák, tesilky, budou záhadné).

Porovnání

Podobností bychom našli velkou spoustu. Je tady ale několik zásasních rozdílů:

 1. Nick Twisp a vše okolo je něčím zcela vymyšleným a pravděpodobnost, že jde o skutečný příběh, je prakticky nulová.
  Vše co prožívá, se děje v demokratickém státě.
 2. Olin, ať už postava vymyšlená či ne, podává svědectví o (nenormálnosti) prostředí, které tu skutečně bylo.
  Vše co prožívá, děje se v důsledku totalitního státu, kde žije.
 3. Dodatky

  Filmové zpracování

  Premiéra v těchto dnech (leden) bude probíhat na Berlinském film. festivalu.
  Režisér: Petr Nikolaev
  Producent:Čestmír Kopecký

  Rifbjerg, Klaus – Chronická nevinnost

  Obsah

  Tento první román dánského autora vypráví o nádherném přátelství dvou chlapců, Januse Tolneho a Tora Reimera, kteří spolu nerozlučně zdolávají všechny nástrahy mladých let. Tito nerozluční přátelé objevují složitost a záludnost světa dospělých. Čím víc se o něm dozvídají, tím je vše bolestnější. Janusův a Toreoův neomylný smysl pro upřímnost a spavedlivost odhaluje v dánské poválečné společnosti typické rysy měšťáctví, avšak pouze Tore je dětsky čistý v odmítání světa dospělých důsledný, a právě on je jím pak zasažen na nejcitlivějším místě …

  Porovnání

  Zdá se, že porovnávat evropské a americké autory je něco nemožného a to i v případě, že si za látku vybírají léta dospívání.
  Kniha se odlišuje ve dvou věcech (když pominu dobu, kulturní zvyky, atp.):

  1. Přátelstvím; Rifbjerg nám předvádí nádhernou ukázku trvalého a nezlomného přátelství; Naopak Nickovi žádný přítel dlouho nevydrží (vždy je nějakým způsobem podvedl nebo využíval)
  2. Koncem; Nick ač se zdá, že vše skončí nezdarem, vždy nakonec "vytříská" maximum; Příběh Rifbjerga, k překvapení čtenáře, končí špatně a dává nám možnost pochopit význam názvu knihy Chronická nevinnost

  Dodatky

  Filmové zpracování

  Imdb.com (Anglicky)
  Čsfd.cz (Česky)

  Robertson, Claire – Už budu dospělá

  K této knize zatím nebylo nic připsáno. Pokud máte zájem tak učinit, pište na Hondrej@gmail.com

  Za tip na tuto knihu děkuji Veronice.

  Roth, Philip – Portnoyův komplex

  Obsah

  Alexandr Portnoy, jako většina puberťáků, nemyslí na nic jiného. Jeho problém je v tom, že mu tahle mládežnická posedlost vydrží až do dospoělých let. Jsme svědky neobyčejně otevřené zpovědi na psychoanalytikově gauči, při níž se pacient křečovitě snaží vzepřít ochromujícímu vlivu své židovské rodiny. Jeho revolta u něho však vyvolává pocity viny a hanby, neboť odpor k rodinné tradici a různým tabu, jimiž odmítá být nadále vázán, se v něm sváří s upřímnou synovskou láskou.

  Porovnání

  Ač se zdá, že knihy mají společné téma (sex a sebeukájení), tak tento popis je naprosto nedostačující. Alex Portnoy se snaží prostřednictvím svých sexuálních excesů osvobodit od svého židovství a životních stereotypů, oproti tomu Nick Twisp se pouze snaží dosáhnout co nejvíce počtu sexuálních spojení se svým miláčkem Sheeni (a nejen s ní) bez jakéhokoli racionálního důvodu. Jediné, co mě zarazilo, byl popis díla. Kniha je označována jako "jedna z nejkomičtějších v americké literatuře" – s tím nemohu souhlasit – kniha s nejsyrovějšími pravdami možná.

  Dodatky

  Filmové zpracování

  Imdb.com (Anglicky)
  Čsfd.cz (Česky)

  Webové stránky

  Philip Roth Society (Anglicky)

  Salinger, J. D. – Kdo chytá v žitě

  Obsah

  Jde o americký kultovní román z 50. let minulého století zachycující sedmnáctiletého mladíka, Holdena Caulfielda, snažícího se bojovat s pubertou. A stejně jako milióny jiných teenagerů, i on to nemá snadné – právě ho vyhodili ze školy (již třetí). Drtivá většina lidí ho "umrtvuje" a ani v holkách nenachází zalíbení. Pokud máte náladu na hodně zvláštní knihu o velmi zvláštním klukovi, kterého není lehké následovat, tak doporučuji.

  Porovnání

  Netroufám si knihu s Mládím v Hajzlu porovnávat. V prvé řadě jsou knihy od sebe vzdáleny jednu celou generaci. Proto se kniha pro mladé lidi (a ty, kteří četli N. Twispa) může zdát jaksi nudná. Zde je totiž až extrémně dobře vidět, jaký podíl má na knize překladatel – jistě se nasmějete a pobavíte více nad anglickým originálem, jelikož anglické vulgarismy a jiné termíny tak rychle, jako ty české, nestárnou.

  Toole, John Kennedy – Spolčení hlupců

  Townsendová, Sue – Tajný deník Adriana Molea

  Obsah

  První díl z pětidílné série deníků zastihuje hlavního hrdinu Adriana Molea ve věku třinácti a tři čtvrtě roku. Je to pro něj nelehká doba. Cloumá s ním puberta, svět je plný hlupáků a zabedněnců, kteří pro jeho umělecké vzlety nemají špetku pochopení. On je však pevně rozhodnutý statečně nést těžký úděl intelektuála. A jako by neměl dost starostí sám se sebou, doma vrcholí rodinná krize. A do toho všeho se ještě Adrian smrtelně vážně zamiluje do Pandory. Uprostřed všech těchto trablů a zmatků však hrdina dokáže svérázným klukovským pohledem sledovat a s neodolatelným anglickým humorem komentovat vážné i nevážné problémy, které hýbou britskou společností.

  Porovnání

  Největší rozdíl vidím v použití jazyka, a to po všech jeho stránkách:

  1. Sue Townsendová používá mnohem méně vulgární vyjadřování proti C. D. Payneovi. Je to logické, jelikož její příběh je zasazen do konzervativní Anglie.
  2. Další aspekt jazyka je bohatost slovní zásoby. Nick Twisp ukazuje (oproti Moleovi) svoji mimořádnost právě svoji obsáhlou znalostí cizích termínů.
  3. A jako poslední rozsáhlost denních akcí. Adrianův běžný den není tak přeplněný akcemi, což dává možnost pohlížet na dílo jako na skutečný deník skutečného puberťáka.

  Dodatky

  Filmové zpracování

  Imdb.com (Anglicky)
  Čsfd.cz (Česky)

  Namluvená verze

  Namluvil: Vojtěch Kotek
  Možnost zakoupení: Vltava.cz (256 Kč)

  Webové stránky

  AdrianMole.com (Anglicky)
  sweb.cz/Mjuftu (Česky)

  TOPlist